Lip
11

Wystawa RAPSY – Retrospektywa Krzysztofa Rećko Rapsy / wernisaż

To nie tylko wystawa. To ostatnia opowieść Krzysztofa Rećko Rapsy – malarza, który przez dekady poszukiwał własnego języka malarskiego. Od realizmu, przez ekspresję, aż po pełen światła i emocji koloryzm – jego twórczość to zapis nieustannego dialogu z własną wrażliwością.

To nie tylko wystawa. To ostatnia opowieść Krzysztofa Rećko Rapsy – malarza, który przez dekady poszukiwał własnego języka malarskiego. Od realizmu, przez ekspresję, aż po pełen światła i emocji koloryzm – jego twórczość to zapis nieustannego dialogu z własną wrażliwością. Rok po jego odejściu spotykamy się, by raz jeszcze – wspólnie – spojrzeć na to, co zostawił. To przestrzeń sztuki, ale i spotkanie w ciszy z człowiekiem, którego obrazy były zapisem świata widzianego sercem. Wsłuchajmy się w jego malarskie frazy: swobodne, czasem gwałtowne, innym razem delikatne – zawsze szczere.

Krzysztof Rećko-Rapsa (1959–2024) – wybitny koszaliński malarz, abstrakcjonista, grafik i fotograf. Jedna z najważniejszych postaci środowiska artystycznego Pomorza Zachodniego. Urodzony i związany na stałe z Koszalinem – tam ukończył Liceum Sztuk Plastycznych jako jeden z pierwszych absolwentów tej szkoły. W latach 80. współtworzył grupę artystyczną TWA (Towarzystwo Wzajemnej Adoracji), organizującą wystawy młodych twórców w Koszalinie – m.in. w Międzynarodowym Klubie Książki i Prasy oraz w Domku Kata. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Rećko-Rapsy obejmuje tysiące obrazów – głównie abstrakcyjnych – na płótnie i papierze, pełnych ekspresji, światła i intensywnych barw. Posługiwał się różnorodnymi technikami: olejem, akrylem, tuszem, akwarelą, farbą drukarską, a także technikami graficznymi i fotograficznymi. Słynął z harmonijnych kompozycji, w których dynamiczne uderzenia szpachlą i pędzlem równoważył spokojnymi, subtelnymi płaszczyznami, często zmiękczanymi aerografem lub gąbką. Krytycy określali go mianem „poety koloru”.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju i poza jego granicami. 

 

Miejsce

Galeria Bąłtycka

  • Centrum Kultury 105 ul. Zwycięstwa 105, Koszalin

  • od 11.07.2025 (18:00)
    do 11.07.2025 (22:00)

Ikona aplikacji Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów