Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie

W 2005 roku bracia Andziakowie, właściciele barokowego pałacu w Siemczynie, powołali do życia Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie.
Nazwa stowarzyszenia wywodzi się od dawnej nazwy wsi – Heinrichsdorf, a ta pochodzi od imienia rycerza – Heinricha, który tę wieś założył.
Głównymi celami działalności Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie są między innymi: rewitalizacja, modernizacja i adaptacja na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych, konserwacja obiektów zabytkowych i pielęgnacja otaczających je zabytkowych parków i ogrodów oraz opieka nad nimi, promowanie polskiej kultury i historii na świecie, działalność edukacyjna i dydaktyczna, działania na rzecz aktywizacji kulturowej i umocnienia tożsamości regionalnej mieszkańców regionu, reaktywowanie i promowanie rzemiosł ginących, promowanie różnych form wypoczynku, w tym rekreacji i sportu.

Od maja 2019 roku w pałacu działają dwa niezwykłe muzea – Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych.
Interaktywne Muzeum Baroku zlokalizowane jest w obszernych pałacowych piwnicach. W poszczególnych salach, zorganizowano wg analizy historycznej, ale również wyobraźni tworzących, w jaki sposób mógł funkcjonować dwór barokowy, jakie poszczególne pomieszczenia i gabinety mogły znajdować się w takim pałacu i jak wyglądało codzienne życie mieszkańców. To nie jest zwykłe muzeum, tu możesz dotykać, poszukiwać i pytać.

Z kolei, ogromne pałacowe strychy przyciągają odkrywców ekspozycją prezentującą dawne rzemiosła (m.in. garncarstwo, bednarstwo, kotlarstwo). Przez okna można podziwiać panoramę okolicy, a widok porównać z fotografiami sprzed kilkudziesięciu lat. Przepięknie zachowana więźba dachowa ukazuje kunszt dawnych architektów, który zadziwia współczesnych. Uniwersalium to nie tylko ekspozycja, to również żywe spotkanie ze sztuką rzemieślniczą i pierwsze kroki przyszłych budowniczych. Niezwykła przestrzeń pobudza wyobraźnię i sprawia zwiedzającym mnóstwo radości.

W pałacu znajduje się również wystawa porcelany z kolekcji lokalnej kolekcjonerki pani Czesławy Hamerskiej oraz prace artystyczne powstające podczas plenerów organizowanych przez Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa.

 

Ikona aplikacji Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów