Aktualności

24.06.2026 r.

Koszalin rozwija system wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie trzeciego mieszkania wspomaganego, utworzonego w ramach projektu „Doposażenie i funkcjonowanie 3 mieszkań wspomaganych dla 5 mieszkanek i mieszkańców Gminy Miasto Koszalin”.

W konferencji prasowej uczestniczyli Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj, Pani dyrektor Centrum Usług Społecznych Bogumiła Szczepanik, Pani dyrektor Zarządu Budynków Mieszkalnych Małgorzata Kmita oraz Radne Rady Miejskiej w Koszalinie Dorota Chałat oraz Teresa Tałaj.

Projekt obejmuje utworzenie, wyposażenie i zapewnienie funkcjonowania trzech mieszkań wspomaganych oraz organizację kompleksowego wsparcia dla ich mieszkańców. W ramach przedsięwzięcia zakupiono m.in. meble, sprzęt AGD i RTV oraz wyposażenie niezbędne do codziennego funkcjonowania lokali. Uczestnicy projektu mogą również korzystać z usług opiekuńczych, pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, profilaktyki zdrowotnej, a także doradztwa prawnego i finansowego.

Dwa mieszkania wspomagane już funkcjonują, a dziś oficjalnie otwarto trzecie, kończąc tym samym realizację ważnego etapu projektu. Mieszkania znajdują się przy ul. Lechickiej 3/2 oraz ul. Niepodległości 11/2 i 11/4. Łącznie przygotowano w nich miejsca dla pięciu mieszkańców. Największe z mieszkań, zlokalizowane przy ul. Lechickiej, przeznaczone jest dla trzech osób i posiada także pokój terapeutyczny.

Mieszkania wspomagane przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które ze względu na wiek, niepełnosprawność, stan zdrowia lub trudną sytuację życiową potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają całodobowej opieki.

– To kolejny przykład działań, dzięki którym mieszkańcy mogą zachować samodzielność, jednocześnie otrzymując niezbędne wsparcie. Chcemy, aby Koszalin był miastem przyjaznym i otwartym na potrzeby wszystkich mieszkańców – podkreślano podczas konferencji.

Lokale przeznaczone na mieszkania wspomagane pochodzą z zasobów Gminy Miasto Koszalin. Ich przygotowaniem i remontem zajmował się Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 523 717,10 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus wyniosło 1 295 159,53 zł, a dodatkowe wsparcie z dotacji celowej 152 371,71 zł. Wkład własny Gminy Miasto Koszalin to 76 185,86 zł.

Projekt realizowany jest przez Centrum Usług Społecznych w Koszalinie do 31 grudnia 2027 roku. Do tego czasu pobyt w mieszkaniach wspomaganych będzie nieodpłatny dla uczestników projektu.

Ikona aplikacji Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Karta Mieszkańca Kocham Koszalin

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów